به گزارش خبرگزاری مهر، در ابتدای این جلسه موضوع عدم پرداخت اعتبارات کمک هزینه دانشجویی از دو ماه پیش تا کنون از سوی معاونت اداری مالی سازمان اوقاف، مطرح شد که پس از توضیحات نماینده سازمان اوقاف، مقرر شد تا جلسه آینده مجمع مشورتی، مشکل تأمین مالی سازمان اوقاف و امور خیریه حل شود و این اعتبارات پرداخت و گزارش آن به صحن مجمع مشورتی ارائه شود.

دستور نخست این جلسه، بررسی برخی مطالبات و مشکلات مؤسسات مردمی قرآنی کشور (ارجاعی از سوی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی) بود که به پیشنهاد مکتوب حجت‌الاسلام والمسلمین شاهسونی، مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) به رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در مورد مشکلات موسسات قرآنی در کشور،‌ در دستور این جلسه قرار گرفت.

پس از بحث و گفتگوی اعضا در مورد این دستور مقرر شد: ۱. گزارش جامع و راهبردی از آخرین وضعیت مؤسسات مردمی قرآنی کشور طی یک ماه آینده از دستگاه­های مرتبط اخذ و پس از تجمیع و تدوین آن توسط دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، به جلسه بعدی مجمع مشورتی ارائه شود.

۲. بر اساس گزارش راهبردی تدوین­ شده، ­­برنامه جامع حمایت‌های ویژه از مؤسسات مردمی قرآنی کشور جهت ارائه به مجمع مشورتی و تصویب در شورای توسعه فرهنگ قرآنی تهیه شود.

۳. کارگروه ویژه‌ و مستقل برای پیگیری خاص مشکل بیمه فعالان قرآنی متشکل از آقایان: حسن محمدی(مسئول کارویژه)، علیرضا شاهسونی، محمدعلی خواجه پیری، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده سازمان تبلیغات اسلامی و نماینده دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی تشکیل می‌­شود؛ همچنین مقرر شد گزارش پیگیری این کارویژه تا یک ماه آینده به صحن مجمع مشورتی ارائه شود.

دستور دوم این جلسه، بررسی جزئیات شاخص‌های ملی توسعه فرهنگ قرآنی جهت ارائه به جلسه آتی شورا بود که بعد از استماع نظرات اعضا، مقرر شد تا پایان هفته نظرات دستگاه‌ها در مورد شاخص‌ها به دبیرخانه ارسال تا به جلسه آتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه شود.

دستورهای سوم و چهارم جلسه، گزارش وضعیت استقرار ساختار دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی کشور و ارائه گزارش وضعیت سنجی رشته علوم قرآن و حدیث بر اساس سرفصل‌های جدید بودند که با توجه به اتمام وقت به جلسه بعد مجمع مشورتی موکول شدند.

در انتهای جلسه با توجه به ناتمام ماندن دستور جلسات، مقرر شد جلسه‌ فوق‌العاده مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی دو هفته آینده برگزار شود.

منبع : خبرگزاری مهر