آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در بیانی با اشاره به حدیثی از رسول اکرم(ص) فرمودند: «اَعْقَلُ النّاسِ اَشَدُّهُمْ مُداراةً لِلنّاسِ» مدارا یعنی راه آمدن با مردم و دنبال نقطه اشتداد و اختلاف نگشتن؛ این معنای مداراست.

ایشان افزودند: یک وقت انسان دعوایی اصولی با کسی دارد، حق و ناحقی در میان است؛ این بحث دیگری است اما وقتی اینطور نیست و می‌شود با فرد راه آمد؛ چه در معامله، چه در تعاملات سیاسی، چه در تعاملات اجتماعی و چه در خانواده، می‌فرماید: عاقل‌‌‌ترین مردم کسی است که بیشتر از همه با دیگران مدارا کند؛ زیرا مدارا در جامعه، آرامش و زندگی راحت را برای همه فراهم می‌کند.

رهبر معظّم انقلاب خاطرنشان کردند: بر خلاف کسانی که دنبال سخت‌گیری با این و آن هستند که سر هر چیزی، سر هر نقطه کوچکی سخت‌گیری کردن، بگو مگو کردن، این درست نقطه مخالف مداراست.

ایشان اظهار کردند: «أَوْلَى النَّاسِ بِالتُّهَمَةِ مَنْ جَالَسَ أَهْلَ التُّهَمَةِ» این هم یک دستور ارشادی عقلایی است، می‌فرماید: از همه مردم آماده‌تر و اولی‌تر برای متهم شدن، کسی است که با مردم متهم می‌نشیند. فرمود: «اتّقوا من مواضع التّهم» همه باید این را مراعات کنند، با کسی که متهم به امری، خلافی و فسادی است، مجالست کردن با او موجب توجه تهمت به انسان است.

رهبر معظّم انقلاب افزودند: ظالم‌ترین، متجاوزترین و گردن‌کش‌ترین مردم آن کسی است که فردی را به قتل برساند در حالیکه او درصدد قتل این نیست.